webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

České soudy končí s diskriminací sluchově postižených občanů

Lidé se sluchovým postižením, kteří používají češtinu, nikoliv znakový jazyk, byli až donedávna vystaveni diskriminaci při soudních jednáních, kde byli odkázáni jen na nespolehlivé odezírání. Městský soud v Praze nyní rozhodl, že počínaje novým rokem zařadí simultánní přepis řeči mezi oficiálně poskytované a hrazené služby soudního řízení u všech pražských soudů. Pro přepis řeči nepostradatelní a speciálně vyškolení rychlopísaři tak budou odměňováni podobně jako tlumočníci cizích jazyků a vypláceni přímo soudem, který je pro přepis řeči ve spolupráci s Českou unií neslyšících sám zajistí.

„Městský soud v Praze chce učinit maximum pro to, aby neslyšící občané měli rovné postavení před soudem a nebyli znevýhodňováni proti ostatním účastníkům. Povinnost zajistit srozumitelnost soudních jednání je daná zákonem a všechny soudy by ji měly respektovat,“ vyzval na dnešním semináři k přímé odpovědnosti za přepis řeči u soudů JUDr. Jan Sváček, předseda Městského soudu v Praze.

Až dosud přepisy řeči pro sluchově postižené účastníky soudního řízení financovala Česká unie neslyšících díky grantu od Nadace Vodafone ČR, který však bude v březnu příštího roku vyčerpán. Simultánní přepis řeči pro sluchově postižené občany je unikátní projekt, neboť soudy ve většině evropských zemí z postkomunistického bloku podobnou službu nezajišťují. O to větší úsilí by měly vyvinout české soudy, aby se úspěšný projekt nezastavil, fungoval systémově a mohl být příkladem, říkají zástupci sluchově postižených občanů.

„Jedním z prvních soudů, který začal simultánní přepis mluvené řeči používat, je Městský soud v Praze, poté proběhl již při 16 soudních řízeních k velké spokojenosti sluchově postižených účastníků i samotných soudců,“ oceňuje spolupráci se soudy Jaroslav Winter, koordinátor projektu Odstraňování diskriminace osob se sluchovým postižením při soudním řízení.

Zmíněný projekt podpořil Vládní výbor pro zdravotně postižené občany a v jeho průběhu byli ve spolupráci se sdružením Interinfo vyškoleni pro přepis u soudů noví rychlopísaři, vznikly letáky informující o možnostech simultánního přepisu mluvené řeči při soudním jednání, Česká unie neslyšících nabídla zajištění přepisu všem soudům a státním zastupitelstvím v ČR a dnes se uskutečnil již druhý seminář Neslyšící občané před českými soudy.

V České republice žije 300 – 500 tisíc lidí s různým sluchovým postižením. Výrazná většina z nich nepoužívá znakový jazyk, neboť jejich mateřštinou je čeština. Desítky tisíc lidí tak mohou v mnoha oblastech života a při uplatňování svých zákonných práv potřebovat přepis řeči.





Jaroslav Winter
http://www.helpnet.cz/…alne/41010-3

««« Předchozí text: Ignorace osob se sluchovým postižením státní televizí během voleb Následující text: Vládní výbor pro zdravotně postižené občany ignoruje zákon »»»

www.helpnet.cz | 14. 11. 2010 Ne 11.09 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1070x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
žárovka
Odpověd: