webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Vyznejte se v osobách se sluchovým postižením

Protože v osobách s postižením sluchu jsou obrovské komunikační rozdíly, je dobré se v tom vyznat a nenabízet osobě komunikující v českém jazyce komunikaci v jazyce znakovém a naopak, neslyšícímu komunikujícímu ve znakovém jazyce, vnucovat češtinu. Nejlepší je, zeptat se na komunikační preferenci.

Z průzkumu Doc. Ing. Jaroslava Hrubého

V roce 1998 byl v časopise Speciální pedagogika (č. 2) publikován článek Doc. Ing. Jaroslava Hrubého s názvem Kolik je u nás sluchově postižených? Článek shrnoval výsledky rozsáhlé dotazníkové akce na českých školách pro sluchově postižené (v rámci projektu finančně podporovaného MŠMT ČR).



Z výsledků této akce mimo jiné vyplývá:
  • V České republice je zhruba 0,5 milionu sluchově postižených. Z nich naprosto rozhodující část tvoří starší lidé, jejichž sluch se zhoršil z důvodu věku.
  • V České republice je zhruba 15 000 sluchově postižených, kteří se s vadou sluchu narodili, nebo jejichž vada vznikla v dětství. To je asi 1,5 promile populace.
  • V České republice je asi 3 900 osob s praktickou hluchotou (tj. se ztrátami sluchu většími než 70 dB) a asi 3 700 osob s úplnou hluchotou (tj. se ztrátami sluchu většími než 90 dB), která trvá od narození nebo vznikla před započetím nebo v průběhu školní docházky.
  • Prakticky a úplně hluchých osob, jejichž vada sluchu trvá od narození nebo vznikla před započetím nebo v průběhu školní docházky, je v České republice asi 7 600, tj. asi 0,76 promile populace. Celkový počet prakticky a úplně hluchých však bude mnohem větší, protože zcela ohluchnout je možné i ve vyšším věku.
  • V České republice je asi 7 300 uživatelů znakové řeči.

http://www.gong.cz/neco-o-me





Protože osoby s postižením sluchu můžeme dělit podle stupně postižení, ale i podle způsobu komunikace, vypracoval jsem toto rozdělení. Škoda, že jej se mnou odmítl konzultovat zástupce neslyšících–znakujících, protože sám jsem neslyšící-ohluchlý a mohl jsem něco důležitého opomenout.



Nedoslýchaví
  • nedoslýchaví lehce
  • nedoslýchaví těžce
Neslyšící (lidé, kteří neslyší)
  • mateřský jazyk znakový (dalo by se tedy říct znakující – mají vlastní jazyk a kulturu – a také by se dalo říct, že mezi znakující patří i nedoslýchaví, jímž je mateřským jazykem znakový jazyk (děti znakující rodičů)
  • mateřský jazyk český (převážně ohluchlí po osvojení si češtiny)

Implantovaní
Docela (zatím) specifická skupina lidí se sluchovým postižením. Pokud se stanou uživateli sluchového (převážně kochleárního implantátu) v dětském věku, bývá jim mateřským jazykem čeština (pokud nežijí v rodině znakujících).

Někteří uživatelé kochleárního implantátu mohou i telefonovat. Avšak bez zapnutého procesoru neslyší vůbec nic. Kochleární implantát není léčení hluchoty, ale pomůcka, jako je například srdeční simulátor.

Z lingvistického pohledu jsou ohluchlí (protože komunikují v národním mluveném jazyce – ne ve znakovém jazyce). A z pohledu audio vyšetření jsou neslyšící, protože bez řečového procesoru neslyší nic.



««« Předchozí text: Péče a komunikace na jedničku Následující text: Podpořte náš projekt - Mladí novináři »»»

Ladislav Kratochvíl | 7. 5. 2011 So 11.29 | Sluch, Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 1747x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
lžící se
Odpověd: