webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Kapesní sluchadlo versus sluchadlo na kostní vedení BAHA

Nejdříve bychom si měli povědět, co to kapesní sluchadlo je? Je to asi nejstarší typ sluchadel, které jsou ale také nejméně praktická. Jedná se o krabičku o velikosti větší krabičky o zápalek (obr.1) . Z krabičky vede šňůrka k malému vibrátorku, který je zavěšen na čelence na hlavě (obr.2).

Principem je, že z krabičky je mikrofonem veden signál přes šňůrku do vibrátorku, který je na hlavě přiložen co nejblíže kosti, a tím je veden signál přes kost do středouší, a tím slyšíme. Místo vibrátorku může být i sluchátko, které se vloží přímo do ucha. Vibrátorek se používá u lidí, kteří nemají vyvinuté uši, event. u pacientů, kteří trpí záněty v uchu.

Nad výhodami převažují spíše nevýhody, zejména tím že je krabička poměrně velká. Ta se nosí v kapsičce většinou na hrudi. Tím je nositel jaksi omezen… V krabičce je umístěn mikrofon, tím se může třením látky rušit příjem zvuku. Dále je nevýhodná čelenka s vibrátorem, která může způsobit otlaky na hlavě. Může způsobit i bolest hlavy, event. vyrážku v místě vibrátorku.

Toto sluchadlo je v sazebníku VZP. Pacient doplácí cca 3 000 Kč. Celé stojí cca 10 000Kč. Toto sluchadlo dnes už se téměř nevyrábí. Posledních 30 ks má na skladě firma Widex. Tato sluchadla vyráběla i firma Siemens. Nevím, jaká je situace u nich.

Místo kapesního sluchadla byla ještě možnost sluchadla na čelence (obr. 3), která už se u nás nepoužívají. Další variantou byly brýlové sluchadla. Ty se už ale také nevyužívají. Kdo má uši, pro ně existují závěsná sluchadla, kterých je nepřeberné množství (Obr.4).

Nejnovějším řešením je nástup v ČR sluchadla na kostní vedení tzv. BAHA (bone anchored hearing aid). Je to sluchadlo ukotvené do kosti. Skládá se z vnější miniaturní krabičky a vnitřního titanového šroubu, který je voperován do kosti v blízkosti ucha. Na tento šroubek se nasadí sluchadlo. Princip je tedy stejný jako u kapesních sluchadel. Zvuk je přenášen ze sluchadla přes šroub přímo do kosti, nikoliv na kost, jak je tomu u kapesní sluchadlo. Tím se výrazně zvyšuje efekt slyšení. Výhodou je její snadné ovládání a malá velikost, žádná šňůrka a žádná krabička do kapsy. Nevýhodou je každodenní čištění okolí titanového šroubu. Ale časem si na to člověk určitě zvykne jako na čištění zubůJ

Ten kdo nosí kapesní sluchadlo si bude muset zvykat na příjem zvuku u hlavy, nikoliv u hrudi, kde bývá krabička s vestaveným mikrofonem. Ale i to je jen otázka času a zvyku. Velkým problémem je ale jeho vysoká cena včetně operace, která dosahuje 200 000 Kč. Od letošního ledna 2008 byla zařazena operace titanového šroubu do kosti do sazebníku operací, které hradí VZP. Je září a ještě nikdo nebyl operován z důvodu problému proplácení operace a vlastního sluchadla pojišťovnou. Teprve nyní byla schopna VZP souhlasit s proplácením od října 2008. Teoreticky by se teda mohlo začít operovat během října a listopadu na základě schválené žádosti revizním lékařem VZP. Ale i tady se najde háček. Jelikož pojišťovna dává na rok určitou částku peněz bez ohledu na to, že existují nové potupy operací, nové léky, které jsou samozřejmě dražší. Tudíž si nemocnice nemůže „vyhodit z okna“ třeba 1 000 000 Kč pro operaci BAHA 5 pacientů . Tzn., že se musí domlouvat na proplácení operace a vlastního sluchadla s ředitelem VZP, který to může schválit a zaplatí se to zvlášť, nikoliv z peněz, které dostala nemocnice od VZP.



Stránky autorky:
http://www.zivotsesyndromem.cz//

««« Předchozí text: Vibrační náramek pro sluchově postižené Následující text: Neexistují neslyšící "a" ohluchlí »»»

Eva Dojčarová | 16. 9. 2008 Út 03.02 | Sluchadla | trvalý odkaz | tisk | 54883x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Kráťa

Konečně článeček o vibračních sluchadlech. Mám za to, že spousta z nás ani neví jak to funguje.

16. 9. 2008 Út 03.12
reaguj[2] Zuzka

vibrační naslouchadlo taky nosím (viz Eviny stránky) a jen bych doplnila, že samotné sluchadlo není až zas tak poruchové (občas je jen potřeba nechat vyčistit mikrofonek), horší je to se šnůrkami. Dnes už nevydrží tolik, co vydržely, když jsem byla malá. Neustále se lámou a tím vzniká nepříjemné škrtání ve zvuku. Nová šnůrka dnes stojí min. 250 kč, takže taky žádná sláva. Už aby byla BAHA :-)

18. 9. 2008 Čt 09.42
reaguj[3] Eva D

Souhlasím se Zuzkou. To jsem zapomněla zmínit, že ta porouchavost je v současné době docela vysoká. Já mám necelý 2 roky nové sluchadlo a už bylo asi 3 krát na opravě. Zrovna nedávno mi vyměnili zesilovač. Mám ho asi 2 týdny a už se mi porouchává regulátor hlasitosti. Takže to budu muset asi opět poslat na opravu, dokud mám ještě záruku:-)

19. 9. 2008 Pá 18.56
reaguj[4] Tommik

BAHA už jsou dávno, ale pravdou je, že pouze pro dětské pacienty a nehradí je zatím, pokud vím ZP. Jejich cena je kolem 95 000 Kč za jedno !!!

31. 10. 2008 Pá 10.23
reaguj[5] Pacient

Siemens vyrábí stále kapesní sluchadla, jmenuje se to Amiga a jsou dvě různé síly zesílení.

5. 2. 2009 Čt 22.13
reaguj[6] Eva D

s radostí oznamuju, že BAHA už schvaluje dr. Myška v Praze

23. 6. 2009 Út 12.52
reaguj[7] tommik

Odjakživa jsem mohl, díky své zvláštní sluchové vadě, nosit jen tzv.bone conductive spectacles, čili kostní naslouchací brýle. Od 80. let to byly Viennatone, perfektní, a měl jsem je asi 5–6×. Vydržely téměř vše a nebyly poruchové. Dnes jsou nahrazeny fy BHM a zn. AN90 EVO1. Ale pozor, jsou tzv. digitální, čili musejí se nastavovat přes PC a to je někdy opravdu stresující procedura. Musí se to umět a pokud možno nastavit perfektně napoprvé. Jinak jezdíte po republice každých 14 dní. Další typ lze získat už jedině v Itálii od fy Coselgi. V Praze je už přestali prodávat a nabízet, údajně pro špatné parametry. Faktem je, že své coselgi posílám nyní do Říma k servisu. V současném vlhku v nich zřejmě kondenzuje voda a to je out off order. Mám dlouholeté zkušenosti i jako lékař ORL, i jako uživatel. Jakožto největší problém ovšem vidím u nás servis těchto sluchadel. Prostě nenajdete téměř nikoho u nás, kdo by to ještě spravil. Pokud někoho znáte, velmi rád se s ním kontaktuji. Zdravím. MUDr.Tomáš Rozsíval rozsival.orl@coms.cz

26. 6. 2009 Pá 08.54
reaguj[8] Eva D.

Tak už je tomu více jak rok, co jsem podstoupila implantaci šroubu BAHA do kosti. A na to po pár měsích jsem nasadila vlastní BAHA sluchadlo…Je to super…Neměnila bych…Super sluch, pohodlí…Jen je docela častá výměna baterií (cca 1×10 dní)…více info na mém webu www.trechercollinssyndrom.estranky

18. 1. 2011 Út 16.53
reaguj[9] reiopyeu eoetrupt

Hello my family member! I want to say that this article is amazing, great written and come with almost all significant infos. Id like to peer extra posts like this . dkdddfegdadg

9. 9. 2014 Út 23.32
reaguj[10] Jana

Dobrý den.chtěla jsem se zeptat jestli někdo má sluchadlo baha a jak je spokojen?A jestli je to bolestivé moc děkují.

10. 7. 2015 Pá 12.12
reaguj[11] krata

[10] Jana: Jano, zeptej se tady http://www.zivotsesyndromem.cz/kontakt/ Přímo autorky tohoto článku (Ing. Evy Dojčarové) a zmiň, že jsi to četla tady, aby věděla, oč jde.

10. 7. 2015 Pá 12.35
reaguj[12] Zděnka

Dobrý den , prosím Vás nemáte někdo informaci o naslouchacích brýlí . Jedná se o brýle , které mají v nožičce zabudované sluchátko, pro lidi kteří špatně slyší . Vím že tyto brýle již byli u nás na trhu v roce 1980–1990 . Děkuji za jakékoliv info Zděnka

14. 10. 2015 St 16.03
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
vaří se na
Odpověd: