Přednášky s praktickými ukázkami pro nedoslýchavé, ohluchlé a sociální pracovníky.
Kromě základních specifik při ztrátě sluchu ve středním věku a později, jsou přednášky zaměřeny především na způsoby komunikace pomocí techniky – převodu mluvy na text on-line.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) žije v populaci 5,5 % lidí s postižením sluchu. Největší část 95 % tvoří lidé nedoslýchaví a z nich tvoří velkou část senioři, kteří přichází o sluch vlivem věku. Tito lidé převážně mluví a komunikují v národním mluveném jazyce (v ČR čeština).
V České republice to je celkem zhruba 500 000 lidí s postižením sluchu, z nichž 10 000 komunikuje ve znakovém jazyce a 490 000 komunikuje česky. Pro tyto lidi je nejvhodnější sdělení v písemné formě, přičemž způsobů, jak převést mluvu na text, je mnoho.
Řešení a vhodnost použití (zejména při komunikaci tváří v tvář)
Další druhy přepisů
O tom, jak ulehčit běžný život lidem s hendikepem sluchu přednáší Ladislav Kratochvíl (Kráťa), zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003, autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz, redaktor portálu Helpnet (monitoring médií), člen Odborné komise pro skryté titulky při ASNEP a nadšený uživatel uživatel přepisu automatem v ČR.
nabídka přednášky v pdf: http://kochlear.cz/…o-rikate.pdf
kontakt: kochlear.cz@gmail.com
««« Předchozí text: Bezplatné zpřístupnění telefonních linek pro ukrajinské občany - Volání pro Ukrajince Následující text: Český rozhlas Plus zpřístupňuje internetové vysílání osobám s postižením sluchu »»»
Ladislav Kratochvíl | 4. 4. 2022 Po 15.38 | Komunikace, Různé, Sociální | trvalý odkaz | tisk | 1831x
Sdílet |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz