Potřeby osob s postižením sluchu k novele zákona o zpřístupnění audiovizuálních děl, byly z navrhované novely zcela odstraněny a místo zlepšení asi jde pouze o splnění požadavků EU.
Do současné chvíle jsou v legislativním procesu ke schválení materiály NEPROJEDNANÉ se zastřešujícími organizacemi zastupujícími osoby se sluchovým postižením a osoby se zrakovým postižením, které mají být zákonem chráněny. Na Ministerstvo kultury byl materiál ASNEP (Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel) dne 13. ledna 2020 (poslancem Patrikem Nacherem) a dodnes nebyl do zákona zapracován.
Covidová doba způsobila zpoždění vyřizování legislativy a nyní je snaha ze strany Poslanecké sněmovny ten ztracený čas rychle dohnat, protože jim hrozí za každý den zdržení pokuta přes 70 tisíc, což ale není a nesmí být důvodem k odmítnutí legitimních a oprávněných požadavků osob se zdravotním postižením, které i Kancelář veřejného ochránce práv označila za odůvodněné.
Usnesení Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením ze dne 17. září 2020:
„Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením žádá Ministerstvo kultury, aby vypracovalo a předložilo novelu zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, a další související právní předpisy tak, aby byla zajištěna ochrana práv osob se zdravotním postižením a zvýšení jejich právních jistot spočívající v odstranění dosavadního nežádoucího prostoru pro obcházení zákonů v ustanoveních týkajících se zpřístupňování audiovizuálních služeb osobám se sluchovým a zrakovým postižením, a aby navržené změny byly ještě před předložením do legislativního procesu projednány s dotčenými cílovými skupinami osob se zdravotním postižením.“
Přesto však vládní návrh zákona (nyní tisk 30), nebyl projednán s cílovými skupinami v novelizované části o zpřístupňování ve vysílacím zákoně 231/2001 Sb. Způsobili to úředníci ministerstva kultury, Artuš Rejent a Petra Pecharová, kteří s námi nekomunikovali a nebyli ochotni do vládního návrhu zákona přidat i naše požadavky. To jsme se ale dozvěděli teprve dodatečně až ze sněmovního tisku.
Zákon měl být „opraven“ poslaneckým pozměňovacím návrhem a Pirátská strana, která slíbila v této věci pomoc, zklamala, tajně odstranila všechny námi vypracované materiály s požadovanými změnami v zákoně. Vymysleli a podali vlastní návrh, kde není nic z toho, co jsme žádali není. Proto s pozměňovacím návrhem Pirátské strany, kterou podala paní poslankyně Kocmanová zásadně nesouhlasíme. Bohužel byl její návrh garančním výborem již schválen, protože tvrdila, že tam jsou věci, které nám pomůžou (ale nebyly tam). Cílové skupiny uvedly odůvodněné námitky. Proto byl předmětný návrh znovu přikázán do garančního výboru. nyní se to má projednávat znovu.
NAŠE POŽADAVKY, KTERÉ BYLY NÁMI PŘIPRAVEN A BYLY PIRÁTY TAJNĚ
BEZ NAŠEHO SOUHLASU A VĚDOMÍ ODSTRANĚNY
Návrh, který vychází z požadavků zastřešujících organizací zastupujících osoby se sluchovým postižením a osoby se zrakovým postižením, všechna výše uvedená kriteria splňují. Ostatní body se týkají opravy chyb terminologického a technicko-legislativního charakteru.
Proč chtějí zákonodárci za každou cenu, podat takový návrh, kterému se osoby s postižením sluchu brání?
««« Předchozí text: Úklid společných prostor bytového domu – pracovní místo pro osobu se zdravotním postižením Následující text: Základy efektivní komunikace s osobami se sluchovým postižením - kurz s akreditací MPSV »»»
Ladislav Kratochvíl | 6. 6. 2022 Po 06.52 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 565x
Sdílet |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz