Pokud jsou titulky takové, že je většina pozornosti vynaložena na jejich přečtení, pozbývají takové titulky kompenzační funkci, protože není čas, sledovat obraz.
Lepší je, když jsou titulky rychle k přečtení, můžeme sledovat obraz (než naskočí další titulek) a sledujeme tak pořad, přičemž si přečteme, co kdo říká, když to neslyšíme.
Přeci se nebudeme koukat ještě druhý den na reprízu, abychom viděli obraz a nemuseli na dotaz: „Viděl jsi tem dokument XXX?“ odpovídat: „Moc ne, jen tak na 1/4. Já si ho přečetl.“
Představte si, že by někomu dali v nemocnici o 50 cm kratší francouzské hole, než potřebuje. Na WC by se s nimi sice dobelhal (když by stejně jiné neměl), ale na zahradu nemocnice by ani nešel. A kdyby ano, bolela by ho pěkně záda. Dostal by sice fr. hole (na které by měl ze zákona nárok), ale téměř nepoužitelné. Zákonná povinnost by tak byla splněna, kompenzační funkce však pouze částečně. A s titulky pro lidi s poruchou sluchu, to je ohledně zákona a kompenzační funkce velmi podobné.
Obtížnost přečtení způsobuje kromě dalšího (načasování, délka řádku, velikost a typ písma) způsobuje zejména jejich špatně zvolená barva, která není dostatečně kontrastní k jejich podkladu, nebo je podklad příliš průhledný a písmo není dostatečně vidět, pokud je pozadí obrazu stejné, nebo podobné barvy. Jako písmo (bílé písmo na sněhu atd.)
Kontrast se dá velmi lehce ověřit v mnoha aplikacích. Například na http://www.sovavsiti.cz/kontrast/, což je sice primárně určeno pro tvorbu webů, ale v tomto případě jde úplně o stejný princip. Avšak není potřeba něco ověřovat, když to je dávno ověřené mnoha lety. Stačí používat 4 ověřené barvy textu a podklad nejméně 75 % neprůhlednosti.
Mistr titulků, obtížných na přečtení ohledně barev, je Prima ZOOM se svými červenými, modrými a fialovými. Asi o těch barvách rozhoduje někdo, kdo vidí dobře a nikdy si ani nepustil, protože nečitelné červené a tmavě modré, byly asinahrazeny právě tou „jedovatou fialovou“
Jsem vždy hodně zklamán, když přepínám třeba po pěti minutách z krásného dokumentu na Prima ZOOM, zpět na ČT a tak raději ani na ZOOM moc nepřepínám (a ani nekoukám na program ZOOM), abych se zklamání vyhnul. Přitom by to byl jeden z mých nejsledovanějších kanálů.
Ale abych jen nehaněl. Televize Prima je jediná, která má v EPG programovém průvodci přímo u názvu pořadu uvedeno, jestli je pořad opatřen skrytými titulky (symbol ST). U ČT to ani není potřeba, tam jsou titulky téměř všude, U Novy se musí pořad rozkliknout na detaily, popojet až dolů pod text anotace pořadu a teprve tam je, nebo není informace o ST. Barrandov už 6 let netitulkuje a zákonem stanovené procento plní tak, že v noci vysílá reprízy 20 starých otitulkovaných seriálů.
Když potom vidí divák na Nově 20× atraktivní upoutávku na film, s lákavým názvem, přečte si rozklikne a přečte si anotaci, nastane zklamání, že nemůže film sledovat, protože není opatřen skrytými titulky. Když takto rozklikne, podívá se pod anotaci u několika pořadů, je z toho řádně otráven. Deset minut klikal a stejně nic. Kdyby to označení bylo hned u názvu na hlavní straně (jako to má Prima), ani by to nerozklikával.
A zrovna tak je divák zklamán, když jsou titulky nečitelné a z pořadu
nic nemá.
««« Předchozí text: Základy efektivní komunikace s osobami se sluchovým postižením - kurz s akreditací MPSV Následující text: Neslyším a můj mateřský jazyk je čeština »»»
Ladislav Kratochvíl | 31. 7. 2022 Ne 10.28 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 335x
Sdílet |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz