webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Zobrazte při návštěvě přepis na televizoru (propojení)

Už několikrát se mě někdo ptal, na propojení mobilu/tabletu s televizorem. Používám to totiž při návštěvách. Na tabletu spustím aplikaci Okamžitý přepis a obrazovku tabletu, zrcadlím na televizoru.

Televizor je v místnosti takový dominantní, všichni vidí, co se napsalo a mají zpětnou odezvu. A hlavně to nepůsobí jako šeptání, což psaní na papír (pouze mě – ostatní nevidí, co se píše) ano. Prostě to je takové společenské. Navíc jsem byl často při návštěvách otrávený, jelikož si všichni povídali, něčemu se smáli a mě nikdo nepsal, nebo jen několik stručných poznámek. Třeba po mohutném smíchu všech lidí v místnosti, mi ženuška, slzíc smíchy napsala: „Líba vypráví, jak jel včera brácha nakoupit.“ Jo, to musí být strašně srandovní," prohlásil jsem nahlas a sdělil společnosti, že když nestojí oni o mě, nestojím já o ně a šel jsem k PC. Později, když jsem viděl na tablet pouze já, tak to sice nebylo „šeptání“, ale nikdo nic neopravil/nepočkal s další řečí/ats. Když na přepis všichni vidí, svádí to k jakési „samokontrole“.

Jasně. propojit tablet s televizorem, je v dnešní době docela běžné a bývá to zvládáno „levou zadní“. Jenže spousta uživatelů ve věku 50+ s postižením sluchu, nemá dostatečné technické znalosti. V jejich mládí technika, kterou máme dnes k dispozici neexistovala a ani se často nemají s kým o ní bavit, právě kvůli svému handicapu.

A protože jsem lenoch, to pokaždé vysvětlovat, sepsal jsem návod, abych mohl pouze dávat odkaz, jak to dělám já. I když jsou překlady u různých přístrojů různé, nebo žádné, princip je stejný. Návod jsem udělal obrázkový proto, že sám nemám moc rád videonávody (jak na co), kdy si musím video zastavovat a je pro mě složité podle něj něco, čemu nerozumím, dělat. Do obrázků mi jde také snadno psát a dělat šipky, což je ve videu pracné. No a video bych musel titulkovat, takže je pro mě obrázkový návod i mnohem méně práce.

Návod je opatřen i čísly, jelikož se mi osvědčilo, že když se někdo někde zarazí, napíše u kterého čísla a nemusím z něj páčit podrobnosti. To totiž potom působí, že se snad nějak vytahuji, když už de půl hodiny snažím někoho doptat na to, co mu nejde.

Celé to je na pár tapnutí (kliknutí) a zmáčknutí dálkového ovladače, takže se nebojte, pokazit ani není co (nanejvýš se to nepovede) a bude to vítězství člověka nad blbcem strojem. Počítače a podobné věcičky jsou totiž obyčejní blbci (jak s oblibou říkám), ale „rychlí blbci“. Takže s chutí do toho, za chvilku je hotovo.
Nejhorší je, vůbec to ani nezkusit, rovnou to vzdát, sdělit autorovi návodu „mně to nejde“ a nechat ho lámat si hlavu, co udělal špatně, že to podle návodu nejde.



Obrázky v návodu se otevřou kliknutím v novém panelu/okně v plné velikosti.

1) připojení tabletu k internetu.

Propojení tabletu a televizoru



2) připojení televizoru k internetu (případné nastavení připojení televizoru k internetu, je v jeho nastavení – „síť“).

Propojení tabletu a televizoru



3) na dálkovém ovladači, je tlačítko „zdroj“.

Propojení tabletu a televizoru



4) televizor se zeptá, co chci dělal.

Propojení tabletu a televizoru



5) televizor čeká na zařízení.

Propojení tabletu a televizoru



6) na tabletu stáhnu roletku a moje funkce se tam jmenuje „smart view“ (není nijak přeložena).

Propojení tabletu a televizoru



7) když funkci aktivuji, zeptá se pro změnu tablet, k čemu se má připojit.

Propojení tabletu a televizoru



8) A je to!

Propojení tabletu a televizoru



A teď spustím na tabletu aplikaci Okamžitý přepis, dám tablet na stůl, návštěvy povídají a všichni vidí, co se píše. A také se mi to na televizoru dobře čte.

Propojení tabletu a televizoru



Propojení tabletu a televizoru



Rovněž se nemusí nechávat kolovat a předávat mobil z ruky do ruky, když někdo ukazuje třeba fotku/y. Stačí „zrcadlit“ jeho mobil.

Propojení tabletu a televizoru

Tento návod se vztahuje k článku Zobrazte si při návštěvě přepis na televizoru



——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
 ——————————————————-





««« Předchozí text: Kandidáti na prezidenta ČR vás nezajímáme? Následující text: Sen o částečně bezbariérovém webu České televize »»»

Ladislav Kratochvíl | 19. 1. 2023 Čt 16.42 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 99x



Pridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: