webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Bariéra pro diváky s postižením sluchu

Pokud někdo neslyší a potřebuje ke sledování televizoru skryté titulky, přichází často o informace na obrazovce, protože je titulky zakrývají. Tyto informační lišty/nápisy/atd., však nejsou zbytečné (to by jinak na obrazovce nebyly).Dynamické titulky

Už jsem to viděl v dokumentech, ve filmu a i v publicistice (ale v publicistice to byly překladové). Moc by se mi líbilo, kdyby byly takové skryté titulky i u živých pořadů (přímé přenosy ze sportu), nebo u zpravodajství. Ale vlastně všude.

Neslyšící divák má stejné právo, vidět informační „cedule“, jako je vidí slyšící. Skryté titulky však tyto cedule zakrývají. Když ještě byly skryté titulky teletextové, měl jsem je po zvětšení nad „cedulemi“ a bylo to fajn. Teď však máme novou technologii (DVB titulky) a už ta finta se zvětšením nejde.

 Tyto stránky přerostly z amatérského webíku v projekt na vlastní doméně.Velice děkuji za návštěvnost, podporu duševní, prací, nebo finanční.

Naprogramovat všude titulky, které by informační lišta vytlačila nad sebe a po jejím zmizení by titulky zase klesly, by nemusel být v dnešní době takový problém.

 ——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
(přednášky „Už vím, co říkáte, i když vás neslyším“)
 ——————————————————-

««« Předchozí text: Sen o částečně bezbariérovém webu České televize Následující text: Některé titulky jsou nežádoucí »»»

Ladislav Kratochvíl | 4. 2. 2023 So 08.44 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 144xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co dělá Slunce?
Odpověd: