webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Titulky se zvýrazňováním slov nejsou vhodné pro osoby s postižením sluchu

editor na titulky

Je velmi potěšující, když autor mediálního obsahu, opatří své video titulky. Avšak kvůli neznalosti problematiky mnohdy vznikne něco, čemu se titulky říkat nedá, protože nesplňují zcela základní parametry titulkování.


K základním parametrům, patří například:

  • doba zobrazení, rychlost čtení

(„…§ 3 tak, aby byla zachována maximální rychlost čtení 10–12 znaků za sekundu. Doba zobrazení krátkých jednořádkových titulků nemá být kratší než 2 sekundy a doba zobrazení úplných dvouřádkových titulků by neměla být delší než 6 sekund…“ - Technické a funkční parametry titulků)

  • délka řádku

42 znaků, včetně mezer a interpunkce.

  • typografie

Titulek by měl být psán normálním písmem, bez tučného nebo barevného zvýrazňování. Písmo by mělo být dobře viditelné na pozadí videa. Doporučuje se použít bílé písmo s černým podkladem a jeho dostatečnou neprůhledností.

Rozmohl se nám tady totiž takový nešvar

styl titulků, kdy se zobrazí pouze několik slov a barevně se zvýrazňuje to, které je právě vysloveno. Takové titulky jdou zároveň vloženy napevno do videa, takže nejdou ani vypnout a vyhledávače je neindexují (jako ty externí), což je škoda, protože indexace zvyšuje počet zhlédnutí

Tento styl, vůbec není přívětivý k divákovi, protože onen barevný efekt svým pohybem rozptyluje při čtení. Rovněž je divák nucen, soustředit pozornost na text, protože rychle mizí a nedá se tak sledovat obraz.

Titulky s takovýmto zvýrazňováním, jsou vhodné pouze pro výuku jazyků slyšících diváků, kdy žák normálně slyší, co je řečeno a může porovnat psanou a mluvenou formu.

Jak by se to krásně četlo, kdyby v následující ukázce, naskakovaly dvouřádky a na každém třeba 4 slova, normálním písmem (ne komplet vše tučně), bez zvýrazňování, které rozptyluje a rovněž každý čte jinou rychlostí, ne tou, jak mu někdo nařizuje blikáním. Obvykle je to tak, že se rychle přečte titulek a sleduje se obraz, než naskočí další titulek. To však při takovémto stylu, není dost dobře možné.Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“.

««« Předchozí text: Titulky za pomoci AI pro zvýšení zhlédnutí vašich videí zdarma Následující text: Rozhovor ohluchlého s nevidomým: Hendikep je pouze drobnou vadou na kráse, která se dá překlenout »»»

Ladislav Kratochvíl | 30. 10. 2023 Po 08.04 | Titulky | trvalý odkaz | tisk | 318xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
Co má slon?
Odpověd: