webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Technika k pokračování dobrovolnictví pro Kráťu (50 000 Kč)

ilustrační obrázek PC sestavy

Po dvou operacích nádorů v hlavě hudebník Kráťa v roce 2003 ohluchl a od té doby se věnuje osvětě v oblasti postižení sluchu. Provozuje web, testuje programy na převod řeči do písemné podoby, zabývá se poradenstvím ohledně techniky, která to umožňuje, přednáší o možnostech sociálního začlenění, dělá redaktora, a mnoho dalšího.
K té vší dobrovolnosti je ale potřeba (mj.) technické vybavení, na které nemá, protože je invalidní důchodce a ZTP/P.
Potřebuje si pořídit nový stolní počítač (po 15 letech) se software vybavením (Windows 11, MS Office) a nový kvalitní tablet, přičemž nechce zatěžovat stát žádostmi o kompenzační pomůcky.

při návštěvě je tablet na stole a obrazovka tabletu se přenáší na televizor
Při návštěvě je tablet na stole
a obrazovka tabletu se přenáší na televizor.


Komu sbírka pomůže?

Pomůžete hlavně Kráťovi, jelikož sám neslyší (ohluchl ve 40 letech věku v roce 2003), aby mohl nadále dobrovolnictví provozovat, a také mnoha lidem, kteří přicházejí o sluch (nejčastěji vlivem věku), mluví, komunikují česky (98 % lidí s postižením sluchu – v ČR asi 490 000 z 500 000) a mnohdy ani neznají kompenzační možnosti, nebo si neumí poradit s technikou. Např. babička často neumí s mobilním telefonem, který dosud třeba ani nevlastnila, protože ho nepotřebovala.
Ohluchnutí ve středním věku a později, způsobuje ztrátu zaměstnání a sociální vyloučení. Nejen ve společnosti, ale i ve vlastní rodině, kde všichni slyší.
Ohluchlý (nebo silně nedoslýchavý) je potom doslova „cizinec ve vlastní rodině“. Sám to jako ohluchlý hudebník, živitel rodiny s dětmi zažil.

hodinky na zápěstí a notifikace z Okamžitého přepisu do hodinek
Notifikace z Okamžitého přepisu do hodinek.


Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Stolní počítač s operačním systémem Windows 11 a kancelářským balíkem MS Office, plus na nový, výkonný tablet, který nepoužívá na zábavu, ale na to, aby mohl (nejen) komunikovat s druhými.
Na počítači programuje webové stránky, píše články, provozuje vzdálenou pomoc, vytváří návody, zúčastňuje se videokonferencí a mnoho dalšího.
Tablet (nemá mobilní telefon) má kromě jiného k tomu, že mu převádí řeč do písemné podoby a může tak komunikovat „tváří v tvář“, nebo vědět, o čem se baví návštěva (všichni slyšící) a komunikovat tak s třeba rodiči, které vidí 2× v roce a neodezře od nich téměř nic. Rovněž mu je velkým pomocníkem při cestování, kdy např. neslyší hlášení rozhlasu na nádraží a přečte si to v aplikaci.Odkaz na sbírku
https://www.donio.cz/…brovolnictvi

tablet přepisuje řeč redaktora ve zpravodajství, které není opatřeno skrytými titulky
Tablet přepisuje řeč redaktora ve zpravodajství,
které není opatřeno skrytými titulky.


««« Předchozí text: Mateřský jazyk a postižení sluchu v České republice Následující text: Cizincem mezi známými a ve vlastní rodině »»»

Ladislav Kratochvíl | 18. 12. 2023 Po 02.39 | Různé, Sociální, odjinud | trvalý odkaz | tisk | 227xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: