Pokud někdo neslyší, nevnímá běžné zvuky, při kterých si ten, kdo slyší často ani neuvědomuje, jak jsou důležité. Že pípla mikrovlnná trouba, zvoní domovní zvonek, štěká pes (na kterého nevidí) a podobné. Lze však využít umělou inteligenci.
Protože se mě na to někdo často ptá, jak si zařídit notifikace takovýchto zvuků na chytrohodinky/chytronáramek a já to pokaždé vysvětluji, vysvětlím to v tomto článku a budu se na něj pouze odkazovat, jelikož jsem lenoch, to stále sepisovat, navíc píši jedním prstem jedné ruky a také hraje velkou roli to, jak si něco zapamatujeme, nebo se něčemu naučíme:
A protože se raději zase něco nového naučím, nebude mě vysvětlování brzdit. Budu psát pouze o řešení s operačním systémem Android, protože žádné zařízení s iOS nevlastním, abych to mohl vyzkoušet a popsat. V iOS je však myslím detekce zvuků integrována a princip bude stejný.
K detekci zvuků, lze elegantně využít aplikaci od Google Okamžitý přepis, která je zdarma a je prioritně využívána k převodu mluvy do textové podoby. V nastavení, se povolí notifikace z aplikace Okanžitý přepis a zvolí se, které notifikace zvuků, se mají odesílat.
Okamžitý přepis potom odesílá notifikace do aplikace, která obsluhuje hodinky/náramek a ta je pošle přes Bluetoth dál na hodinky. Píši to proto, že někdo psal, že má obyčejný domovní zvonek bez Bluetoth. Ten není třeba. Okamžitý přepis v mobilu detekuje zvuky (jakékoli) a zvolené notifikace pošle na hodinky/náramek. Viz foto. Spotřebič (tohle pípání byla mikrovlnka) nemá žádný Bluetooth a třeba tekoucí voda, nebo pes, rovněž ne.
Velký pomocník který využívá již pořízené věci, takže není potřeba utrácet za speciální kompenzační pomůcky, jako je „domovní zvonek se světelnou signalizací“. Nápověda k upozornění na zvuky, je na https://support.google.com/…wer/10092548?…
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté
titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).
———————————————
««« Předchozí text: Memorandum o přístupnosti informací pro lidi se sluchovým postižením Následující text: Omyly o ohluchlých osobách »»»
Ladislav Kratochvíl | 13. 1. 2024 So 05.20 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 409x
Sdílet |
|
Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.
optimalizace PageRank.cz