webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Využití strojového rozpoznání řeči od Microsoftu při poruše sluchu

notifikace zvuku na hodinkách

Rozpoznání řeči, má Microsoft opravdu velmi dobré. Málokdo však ví, že kromě diktování článků, e-mailů a dalšího, jej jde velmi dobře využít při komunikaci s osobou s postižením sluchu, která komunikuje česky (98 % lidí s postižením sluchu v ČR).

Stačí například spustit Word z Office 365 na notebooku a natočit notebook tak, aby bylo vidět na displej. Dobré však je, zvětšit písmo natolik, aby šlo přečíst ze vzdálenosti alespoň 1 metr a aby bylo zhruba 50 znaků na řádku. Dlouhé řádky se obtížně čtou a ten, kdo si čte, se potom více soustředí na přečtení, místo na obsah sdělení.

Následujíci video obsahuje tentýž text, jako je v tomto článku. Ve videu však různě roluji sem tam, takže se to ve videu špatně čte. Je to spíše na ukázku, kam kliknout.

Při komunikaci s někým, kdo si sdělení čte, je důležité, aby se dobře četlo a k tomu se vztahuje i další nastavení, přičemž nejlepší je takové, které vyhovuje tomu, kdo si čte.

Nativní nastavení, není moc příjemné na čtení. U nějakých deseti minut komunikace na tom kromě velikosti písma ani moc nezáleží. Ale číst si tak třeba 3 hodiny, není vůbec příjemné. Čtení musí být “bezbariérové”, aby z něj po půlhodině nebolela hlava.

Obzvláště šířku stránky a přechody mezi stránkami je dobré upravit. Některé položky jsou dost důmyslně skryty, tak je teď ukáži.

Přepnu na tmavý režim, nastavím černé pozadí stránky a žluté písmo. Potom ještě roztáhnu stránku do stran a zruším ty přechody.

Tmavý režim

V nabídce „Zobrazení“, je položka „Tmavý režim“.

Pozadí stránky

Je to nabídka „Rozložení“ > menu „tři tečky“ a v roletce je položka „pozadí stránky“.

Roztažení stránky do stran

Dole na liště je „přizpůsobit“.

Okraje

To je v „rozložení” > dám vlastní, 0,5 cm.

Názorná ukázka. Když nastane konec stránky (viz video; 03:04), najednou to celé poskočí snad o dvacet centimetrů. A pokud se diktuje, nestíhá se často při tom skoku číst, protože text zmizí nahoře. Teď to vypnu.

Přechody stránek

Zobrazení > „Samostatné stránky“.

Tohle už by šlo, že?

Takže jdeme „Domů” a zkusíme diktovat.

Zkusím začátek pohádky o Červené Karkulce. Zapnu „Zadávání hlasem“ (mikrofon) a:

„Byla jedna malá holčička a ta se jmenovala Červená Karkulka.“

Takovéto nastavení, vyhovuje mě. Avšak každému vyhovuje něco jiného (1 000 lidí = 1 000 chutí).

Není to tak dlouho, kdy jsme měli „automat 365“ spuštěný 4 hodiny na vánočním večírku sociální firmy Transkript a skvěle mi psal, co říkají lidé okolo (dejme tomu na dálku 2–3 metry), nebo když se se mnou někdo bavil, což by žádný přepisovatel (ač profesionál) nedal. A to byl pouze mikrofon notebooku.

Desně nepříjemná však byla „barva prozatímního textu“! To je dobré tak na dokument. Ale při diktování/čtení ne. Celou dobu jsem si tak jako tak, většinou četl ten prozatímní, který byl zašedlý a byl špatně vidět. A než se to opravilo, stejně jsem se případné chyby dávno domyslel z kontextu.

Ono to prvních deset minut nevadí vůbec. Po deseti minutách to je divné, po dvaceti minutách to začíná být opruz a po třiceti minutách z toho začíná bolet hlava. Rešením by bylo to, co mám nastaveno v jiné aplikaci – stejná barva prozatímního textu, nebo ještě elegantněji a mnohem méně práce s programováním, možnost „zaškrtnout“, aby se barva neměnila.

Umím si představit, že by toto (Nemám notebook, abych to zkusil a na tabletu mi to nastavit nejde.) šlo velmi dobře využít při návštěvách, kdy se ostatní baví (jasně, neviděli se dlouho a mají si co říci) a ten, kdo neslyší, je jako „páté kolo u vozu“.

Tento článek vznikl díky podnětu a inspiraci při chatu s Ondřejem Haškou, který i ochotně vyzkoušel funkce, které já v rámci účtu Microsoft 365 nemám. ———————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).
 ———————————————

««« Předchozí text: Upozornění na zvuky pro osoby s postižením sluchu s notifikací Následující text: Omyly o ohluchlých osobách »»»

Ladislav Kratochvíl | 16. 1. 2024 Út 08.48 | Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 292xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: