webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Využití webové aplikace Mimiuchi ke sledování videí, která nejsou opatřena titulky, nebo podcastů - podrobný návod

Spousta videí na internetu není opatřena titulky a nejsou tak zpřístupněna osobám s postižením sluchu. Zvukové záznamy (podcasty) nelze bez sluchu rovněž sledovat.

Titulky jsou sice primárně pro SP, ale často je využívají i lidé slyšící. Například tam, kde je velký hluk (nádražní hala, restaurace, atd.), nebo naopak musí být ticho a zvuk je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu. Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum a titulky tam v té době používalo 6 milionů lidí, kteří nemají žádné postižení sluchu. Přitom když budeme počítat, že nějaké postižení sluchu má zhruba 6 % populace, tak při počtu obyvatel Velké Británie (66,5 mil) to dělá nějaké 4 mil. lidí s postižením sluchu.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/…/4862652.stm.

Nejprve malá ochutnávka Mimiuchi
(převod řeči do textové formy) video podcast videohovorUdělal jsem kompletní podrobný návod návod (pro Windows – pro Mac je jiný virtuální mikrofon – princip je však stejný), jak lze pomocí virtuálního mikrofonu a webu Mimiuchi takováto videa (ale vlastně jakoukoli řeč) zhlédnout.

Nejsou to titulky, ale přepis řeči do textu pomocí strojového rozpoznání (automatu). Nicméně lepší, než nic. Návod je velmi podrobný, aby byl pro všechny (začátečníci/pokročilí/„levou zadní“). Vy znalí, buďte tedy shovívaví, nedělám z vás „Neználky“ a v návodu jsou i odkazy na přeskočení např. stažení, rozbalen a instalaci virtuálního mikrofonu. Někdo se zkrátka kamarádí s počítačem a druhý zase umí třeba háčkovat, což neumím já.

Pokud byste měl někdo potíže se zprovozněním, rád vám pomohu.
Nejlepší je, kontaktovat mne přes facebook. Buď přímo (Praotec Kráťa – https://www.facebook.com/praotec.krata), nebo přes skupiny
Ohluchlí, nedoslýchaví a uživatelé sluchového implantátu https://www.facebook.com/…927332402604
Skryté titulky – (televize, videa, DVD) https://www.facebook.com/groups/titulky
Přitom je nejdůležitější, napsat, ve kterém bodě (číslo) návodu jste se zarazili. Ze sdělení „mně to nejde“ se nedá poznat co nejde. Pouze možná to, že jste to ani nezkusili a chcete, aby vám to někdo udělal. To je ale potom pracné vytvoření návodu na 5 (u neznalých 23) minut práce, zcela zbytečné.
Hlavně se ničeho neobávejte, nemůže se nic stát. Ukažte počítači, že vy poroučíte a on poslouchá.

 Tyto stránky přerostly z amatérského webíku v projekt na vlastní doméně.Velice děkuji za návštěvnost, podporu duševní, prací, nebo finanční.

Ten on-line automat (tenkrát Google API – Mimiuchi je však 34× lepší) napadl kolegu z počítačové poradny (http://pc.poradna.net) Jiřího Dubského a mě zase, jak to zrealizovat, když nemám mikrofon. Navíc z hardware mikrofonu (hardware je to, na co si můžete sáhnout) a z počítačových reproduktorů (které nebývají kvalitní) nebude procento úspěšnosti rozpoznání řeči automatem tak vysoké, jako při software (software = program) řešení kdy lezou do rozpoznávače Byte (shluky jedniček a nul po osmi) přímo, nezkreslené hardware reproduktory a mikrofonem.Konec řečí okolo, jdeme na toK uvaření pochoutky Sledování videa bez titulků budete potřebovat dvě ingredience. Z toho možná jednu už i máte, nebo dokonce i obě a stačí to přehodit.

  • virtuální (software) mikrofon
  • prohlížeč Google Chrome, nebo už i Edge

Chrome pravděpodobně proto, že Chrome je prohlížeč od Google a Mimiuchi používá „motor“ Google.

Jako první se tedy podívejte do ovládacích panelů – zvuky a případně „virtual“ povolte.

Pokud tedy obojí máte, celé ty instalace přeskočte a jděte v tomto návodu rovnou na používání Mimiuchi. Já používám defaultně prohlížeč Firefox a pokud narazím na video bez titulků, pouze spustím Chrome v dalším okně, který už je nastavený a nemusím nic dělat. Pouze spustím (ve Firefoxu) video/podcast

Stažení virtuálního mikrofonu
Instalace virtuálního mikrofonu
Nastavení virtuálního mikrofonu
Povolení zařízení a výběr mikrofonu
Nastavení oken prohlížeče
Nastavení jazyka Mimiuchi
ostatní nastavení (písmo a velikost, barvy atd.) Mimiuchi

Nejdříve tedy virtuální mikrofon. Používám „Virtual Audio Cable“, který je zdarma. Musí se stáhnout, nainstalovat a případně i nastavit. Nebojte se toho, je to jednoduché. Nejde nic pokazit. Počítač je totiž pouze „rychlý blbec“ (jak s oblibou říkám) a udělá pouze to, co mu přikážete, protože on je váš otrok a ne vy jeho. Vy budete jen přikazovat „OK“.

Virtuální (software) mikrofon

1) Vlezte na adresu https://vac.muzychenko.net/en/
2) zvolte „download“

Mají tam změnu, teď to vypadá takto. Přímý odkaz na stažení verze zdarma (lite).


dříve to bylo takové
3) soubor otevřete/uložte
4) po stažení
Buď se vám to tedy otevřelo rovnou, nebo se to někam stáhlo. Prohlížeče mívají historii stahování a není potřeba to hledat. Bývá to různé. Ve Firefoxu to je třeba ta „šipka“. Klikněte na ni, potom na „vac415“ a na soubor klikněte.  

5) Otevře se to v Průzkumníkovi, klikněte na „setup“
6)7)8)9)10)11)12)13)14)15)
Vlezte do „ovládacích panelů – zvuk“
16)


pokud není povolené (nemá zelenou fajfku)Mikrofon máme, jdeme na Google Chrome.

S ním to je lehčí. Na adrese https://www.google.com/…p/index.html
kliknete na „Stáhněte si Chrome“.
Nebudu popisovat návod na instalaci (jsem lenoch), ten je případně tady
https://support.google.com/…answer/95346?…

17) opět jen odklikáte vše „OK“

  

Vše je připraveno. Jdeme na video.

18)
Nejdříve zvolte jako vstupní zařízení virtuální mikrofon. Ten je na ta videa. Avšak třeba na webkameru budete potřebovat mikrofon kamery a je potřeba to vždy přehodit (u Windows 11 nemusím) podle toho, co hodláte právě používat.

19) Spusťte Google Chrome, nebo Edge v dalším okně


Pokud používáte prohlížeč Chrome i na videa, udělejte ho do „zobrazení okno“ a otevřete si nové okno, kde bude přepis a vlezte v něm na URL Mimiuchi https://Mimiuchi.com/. Já používám defaultně prohlížeč Firefox, v něm vlezu na video a spustím Chrome, kde už je vše nastaveno, pouze v okně zmáčknu mikrofon, aby začalo rozpoznávat.20) Stiskněte tlačítko nastavení (ozubené kolečko) a vlezte do:
a) „speech-to-text“
b) nastavte jazyk rozpoznávání
c) domečkem se vrátíte na základní obrazovku

nastavení jazyka mimiuchi

nastavení jazyka mimiuchi

21) Ještě však doporučuji, vlézt do:
a) „appearance, nastavit si font a velikost (já mám Roboto 26)
b) vypnout „fade text“ (To je to stmívání a mizení textu)
c) nastavit stejnou barvu „text“ a „interim text“ (bílá je #FFFFFF)

nastavení písma mimiuchi

nastavení barev mimiuchi

22) Potom už jen „domeček“, spustit rozpoznávání a je to.

mimiuchi v akci

««« Předchozí text: Počet lidí s postižením sluchu v České republice Následující text: Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu »»»

Ladislav Kratochvíl | 30. 3. 2024 So 04.08 | Titulky, Komunikace | trvalý odkaz | tisk | 241xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

reaguj[1] Svatobor Strakoš

Dobrý den. Otevřel jsem váš návod na titulkování podkastů apod. a hned zkraje jsem narazil na problém. A protože vám musím poslat screenshot mého PC, byl bych rád, kdybych s vámi mohl komunikovat prostřednictvím e-mailu. Napište mi, prosím, na můj mail svatobor.strakos@seznam.cz Děkuji :-D

30. 3. 2024 So 11.49
Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: