webík s vypnutým zvukem

Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

 

Nové komentáře

 

Zpětné odkazy

 

Když masmédium mystifikuje neznalou veřejnost, není to dobré

rozhovor v rozhlase

Pokud uvádí nějaké masmédium klamavé informace, není to vůbec dobré. Nebýt toho, že jsem se všiml, napsal jim a opravili si to, mystifikovali by veřejnost i nadále.

Dělám monitoring médií na www.helpnet.cz a narazil jsem na článek o tlumočnících znakového jazyka.

Článek začínal úplným nesmyslem. Cituji:

„Napadlo vás někdy, co byste dělali, kdybyste přišli o sluch? Abyste se domluvili, nejspíš byste se naučili znakový jazyk. Ten ale mnoho lidí nezná. Hodilo by se vám proto využít služby tlumočníků.“

Domluvili s kým? O sluch jsem přišel ve věku 40 let a nadále normálně mluvím (tak, jako všichni okolo – manželka, přátelé, na poště, na úřadu…), jen potřebuji sdělení v písemné podobě. K tomu nejvíce využívám aplikaci „Okamžitý přepis“ v tabletu, který převádí pomocí strojového rozpoznání řeči, mluvu do písemné podoby.

A zrovna tak se nemůže stát, že třeba babička, která přichází vlivem věku o sluch, se jednoho krásného dne probudí, zapomene svůj mateřský jazyk (češtinu), zapomene mluvit a začne se svým okolím komunikovat ve zcela cizím (znakovém) jazyce, kterému nikdo z rodiny nerozumí.

Znakový jazyk totiž nemá s češtinou vůbec nic společného. Je to zcela samostatný jazyk, s vlastní gramatikou a pravidly, jako je samostatný jazyk, třeba čínština.

Myslet si (a mystifikovat neznalou veřejnost), že když někdo přijde o sluch dejme tomu ve středním věku a později, že automaticky ovládá znakový jazyk, je podobné, jako myslet si, že když Čechovi amputují nohu, že se najednou naučí a komunikuje finsky (ani by mu nikdo v okolí nerozuměl).

Ano, primárním jazykem lidí, kterým bylo přivlastněno slovo „neslyšet“, je znakový jazyk, protože se narodili, nebo o sluch přišli před osvojením si mluvení a češtiny.

Podle „věrozvěstů“ z Ameriky však nejsou lidé, kteří neslyší (třeba já) a je jim mateřským jazykem čeština neslyšící. Takže to je bez uvedení, komu je mateřským jazykem jazyk znakový mystifikace, jelikož potom si neznalá veřejnost myslí, že každý, kdo neslyší, ovládá znakový jazyk – že je jeho mateřským.

Podle mě tohle tenkrát vzniklo špatným překladem. Překlady (Google Translator):
sluch – hearing
slyšící – hearing
neslyšet – not hear
neslyšící – deaf

Všimněte se, že „neslyšící“ se nepřeloží jako „not hearing“. Jenže tohle už nikdy nikdo nenapravil, jelikož mnohým vyhovuje, ohánět se půl milionem lidí s postižením sluchu a uvádět druhou stranu v omyl, že všichni potřebují tlumočení do znakového jazyka a dokonce že neumí česky.P. S. Jména a odkaz na původní článek, neuvádím úmyslně, protože jsem do redakce napsal a opravili to.

———————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
bezbariérové titulky,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu kochlear.cz.
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a nadšený uživatel strojového rozpoznání mluvy
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“).
 ———————————————

««« Předchozí text: Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu Následující text: Komunikujme v jazyce kterému druhá strana rozumí »»»

Ladislav Kratochvíl | 2. 5. 2024 Čt 07.29 | Různé | trvalý odkaz | tisk | 113xPridat.eu Sdílet


Stranovzhled Kráťa 8/2003. Změna koncepce 5/2006. Změna na redakční systém RS2 2008.

 

Hosting poskytuje LTweb

Cestovní systém Dřevo Plzeň Emona Kroni Maledivy PixelEU Referáty Taxi Plzeň Vtipy Weby na míru Zvesela

 

optimalizace PageRank.cz

Page

 

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Přidej komentář!


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky. Pokud se komentář nezobrazí, neprošel bezpečnostní kontrolou a já jej musím schválit přes administraci. Nevkládej jej prosím znovu.
kolik je 1 + 1?
Odpověd: