Prstová abeceda

Když člověk neslyší, strašně moc prima věc je prstová abeceda. U nás je známější ta pro dvě ruce, kterou si pamatuji ještě ze školy, když jsme si tak napovídali. Dnes si školáci posílají pod lavicí SMS...

Kolikrát při odezírání stačí "prstovkou" ukázat jedno, či dvě písmena a "už je člověk doma".

Abeceda se dá naučit za pár minut. Jsou to vlastně písmena latinské abecedy tvořená prsty. Pouze několik písmen je k naučení (b, h, ch, k, m, n, r,s, z), na většinu z nich přijde laik i sám, proto se hodně písmen, dělá různě. Např. "E", "F", "S", ale i když to jeden předvádí nějak jinak, bývá to k pochopení.

Ono se to nezdá, jak jí člověk používá, tak to časem všelijak fláká a má "vypsaný rukopis". Předvést to na foťák, aby to byla taková ta "školní podoba" vůbec nebylo lehké. Snad to někdy nafotím lépe. Fotky jsou z pohledu toho, kdo se na abecedu dívá. Ten, kdo písmena předvádí, by si měl dávat pozor, aby nezakrýval to, co předvádí ostatními prsty a bylo dobře vidět, co dělá. Diakritika se dělá tak, že u čárky se rukama udělá pohyb nahoru a dolu, u háčku se jimi "pohoupe". Někdo jí dělá vypláznutím jazyka. Pozor, nemyslí si, že je u lékaře, ani neplazí jazyk, že to není slušné, ale dělá "čárku".

 

Námět:Tomáš
Nafotil:Karlos
Režie:Kráťa

 

 A
A
 B
B
 C
C
 d
D
 E
E
 F
F
 G
G
 H
H
 CH
CH
 I
I
 J
J
 K
K
 L
L
 M
M
 N
N
 O
O
 P
P
 Q
Q
 R
R
 S
S
 T
T
 U
U
 V
V
 W
W
 X
X
 Y
Y
 Z
Z

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verze vhodná pro tisk, (prstovka.doc 196,6 kB) s negativními a černobílými obrázky na jedné stránce.

 

 

Nahoru